Web Sitesi Yönetim Paneli

Web Sitesi Yönetim Paneli

Teknolojinin getirdiği yeniliklerin en hızlı yaşandığı ve internet çağı denilen günümüzde internet dünyasında baş döndürücü hızlı gelişmelere tanıklık etmekteyiz. Online sitelerin sayısının hızla artışı, gerek ekonomik faaliyetlerin artması gerekse de tüm sektörlerde olmak üzere daha geniş kitleye hitap etmek odaklı olmasına bağlı olarak artmaktadır. Geniş kitleye ulaşmak isteyen her sektörde işletmelerin, firmaların, kişisel faaliyette bulananlar SEO uyumlu web sitesi hazırlamak durumundadırlar ve site içeriklerinin de güncel olması gerekir. Bu makalede web sitesi yönetim paneli (Control Management System-CMS) oluşturulurken nelere dikkat edileceği hakkında bilgi verilecektir.

Web Sitesi Yönetim Paneli (Control Management System-CMS) Nedir?

Web sitesinin tasarımından sonra site yöneticisinin site üzerinde her değişikliği yapmak, içerik düzenlemek, güncelleme yapabilmek, yeni eklentiler eklemek gibi görevleri gerçekleştirmeyi yapabilmek amacıyla kullanılan kullanıcı paneline web sitesi yönetim paneli denmektedir. Bu paneli kullanabilmek için kodlama bilgisine gerek yoktur ve site tasarımcısının belirlediği alanlarda içerik düzenlemenin yapıldığı yönetim ekranıdır.

Web Sitesi Yönetim Panelinin Kontrol Edilebilmesi İçin Neler Gereklidir?

Web sitesini şık bir tasarımla sunabilmek içerik düzenleme site ziyaret edenlerin sitede gezinme surelerini arttırma farklı içerik düzenleme programları ile siteyi güncelleme gibi işlemleri yapabilme yarayan web sitesi yönetim panelinin kontrol edilebilmesi için yönetim paneline erişimin sağlanması ve siteye ait bir veritabanı bulunmalıdır. Sitelerde yer alan yönetim panelleri için PHP, ASPX ve ASP yazılım platformları kullanılmaktadır. Yönetim panelleri oluşturulurken hazır kodlama sistemleri ile kullanıcının rahatlıkla site yönetebilmesi sağlanır. Web sitesini hazırlayanlar site yöneticisinin site üzerinde her türlü değişimi yapabilmesi için sadece site yöneticisine ait şifre ile giriş yapması sağlanır. Web sitesi yönetim paneli ile hazırlanmış olan site mobil uyumlu olarak da entegre olabilecek şekilde tasarımı mümkündür. Sitede admin paneli; JavaScript, HTML ve PHP kodları ile çalışmaktadır. Veritabanı ise MySQL kodları ile çalışır.

Web Sitesi Yönetim Paneli ile Neler Yapılabilir?

Siteye girenlerin sayısı sayfada gezinme süreleri gibi her türlü raporlama işlemleri yapılabilir

Site çalışmaları kapsamında Optimum optimizasyon işlemleri gerçekleştirilebilir

İçerikler düzenlenebilir ekleme çıkarma yapılabilir içerikle ilgili her türlü güncelleme işlemleri yapılabilir

Sitenin tasarımı ile ilgili video fotoğraf gibi ilgi çekici elemanlarla sitenin görünümü zenginleştirilebilir.

Web sitesi üzerinde yeni sayfalar oluşturularak bu sayfalara ait içerik düzenlemesi yapılabilir.

Site üzerinde canlı iletişim sağlama arama yapabilme form ekleme gibi her türlü işlem sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın