Türkiye’de E Ticaret Nasıl Yapılır? E Ticaret Sitesi Nasıl Açarım?

Türkiye'de E Ticaret Nasıl Yapılır? E Ticaret Sitesi Nasıl Açarım?

Vatanımızda e ticaret ekosistemi gelişim gösterirken; efsunk, orta ve küçük ölçekli esnaflar, işletmeler ürünlerini geniş kitlelere ulaştırmak için internetten satış meydana getirmeye başladı. Hızlı ve güvenilir dijitalleşmenin bir gelişimi olarak (online) aktif satış yapmak işletmeler ile son kullanıcıyı buluşturan en güvenilir önemli araçlardan biri oldu. İnternetten kaliteli bir şekilde satış yapmak isterim veya web sitesi üzerinden ürün (eşya) satmak istiyorum diyenler e-ticaret yapmanın yollarını aramaya başladı. Her sektörün esnafın dijitalleşme sürecinde merak ettiği internetten satış nasıl yapılır konusunu iyi anlamak ve dikkat edilmesi gereken noktaları detaylandırdığımız değerli yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

İnternet sitesinde satış yapmak neden önemlidir?


İnternet sitesi üzerinden satış yapmak isteyip sektöre giren işletme sayısının önemli bir düzende artması online satış alanındaki ürün çeşitliliğini de artırdı. Her gün yeni ürünlerin eşyaların piyasaya inmesiyle beraber ürün çeşitliliği ve internet sitesi satış oranlarında artış gözlendi. Her ürünün ve eşyayı internetten aranma ve satılma nispeti böylece yükselirken sektör fark etmeksizin e-ticaret web sitelerinin pazarda yer alma ve gelişme olasılığı yükseldi.

Web sitesi üzerinden nasıl satış yapılır?


Online e ticaret bir çok yöntemi bir arada kullanabilmenizi mümkün kılan özgür bir alandır. Bu özgür alanı dilediğiniz arzu ettiğiniz benzer biçimde büyütmek ve geliştirmek için izlemeniz gereken yolları sizler için 10 maddede sıraladık;

İş planınızı yapmakla işe başlayın
İş fikrinizi ve sektörünüzü belirleyin
Vergi mükellefi olun
Belirli bir bütçe planlaması yapın
E-ticaret siteniz için kaliteli güvenli bir yazılım seçin
Sitenize zaman ayırarak değerli ürünlerinizi sergileyin
Ürünlerinizi kaliteli pazarlayacağınız alanları keşfedin
Toplumsal medyanın gücünü yanınıza alın
Ürünlerinizi farklı ağlarda kanallarda satışa sunun
Farklı güvenli ödeme şekilleri ile son ve yeni kullanıcıyı karşılayın
Kaliteli kargo fırsatları ile satın almaları hızlıca tetikleyin

İnternetten online e ticaret sitesi yapmak için şirket kurulumu


E-ticarete yeni başlayacak olanlar için şayet bir işletme sahibiyseniz yeni bir firma kurmanıza gerek kalmamıştır. Bir firmanız yok ise (internetten) web sitenizde satış için şirket kurmanız icap eder. Web sitesi üzerinden satış için şahıs şirketi yahut limited şirket kurabilirsiniz. Şirket kurulum aşamasında veya öncesinde e-ticaret siteniz için iş planınızı yapabilir, sitenizi ürün (eşya) satışına hazır hale getirebilirsiniz.

İnternetten (e-ticaret) satış yapmak için ustalaşmış e-ticaret yazılımı


Güvenli bir e-ticaret yazılım şirketi sağlayıcısı seçmeniz sitenizin kesintisiz hizmet vermesini sağlar. Özellikle hazır kaliteli bir altyapı paketi satın aldığınızda, arka plandaki kaliteli yazılım ve site bakım çalışmalarıyla ilgilenmeden sadece işinizi yönetebilirsiniz. Normal olaraktan e-ticaret web paketi seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok kriter vardır. Bir e-ticaret web paketinde bulunması gereken özellikler arasında aşağıdaki şeklinde pek çok madde sayılabilir.

Panel tahsil desteği
Donanımlı teknik destek
Farklı ödeme seçenekleri
Sektöre uygun ve mobil ahenkli tasarım
Farklı marketing vasıtaları
Arama motoru optimizasyonları
Kargo yönetimi ve avantajları
Entegrasyon çözümleri

İnternet web sitesi üzerinden satış için işinize müsait domain tarzı


Dijitalleşme sürecinde internetten satış nasıl yapılır konusunu iyi algılamak ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktaları doğru analiz etmek önemlidir. E-ticaret sitenizin kaliteli yazılımından sonrasında bir alan adı (domain) ve hosting ihtiyacınız vardır. Alan adı (domain) kuracağınız şirketin internet web sitenizin üzerindeki adıdır. Sunucu (hosting) ise internet sitenizi kurmak ve web sitenizin tüm verilerini barındırdığınız alandır. Ssl sertifikası ise kaliteli bir internet web sitesinin kimliğini doğrulayan dijital bir sertifikadır. E-ticaret internet sitenizin ssl sertifikasına sahip olması internet sitenizin kimliğini ve varlığını karar veren, web site ziyaretçilerine itimat veren bir sertifikadır. Tümüne bir bir ücret ödeyerek sahip olabileceğiniz benzer biçimde bir e-ticaret paketiyle tümüne sahip olabilirsiniz.

İnternetten ürün, eşya satışı iyi mi yapılır ve alanları nelerdir?


Ürünlerinizi pazarlamak için bir çok yöntemi bir arada kullanabilirsiniz. Stoksuz satış (Dropshipping) sistemi iyi bir şekilde kullanabilir, farklı kaliteli e-ticaret ürünlerinizi düzenli bir şekilde sergileyebilirsiniz. Mağazanızdaki (Dükkandaki) kaliteli ürünleri internetteki mağaza alanına yükleyerek satışa sunabilirsiniz. internet web sitesi üzerinden satış dünyasına yola çıkıp adım atmak için e-ticarete nereden ve nasıl başlamalıyım? Sorusu ile ilk karşılaşıyorsanız ilk ismim olarak e-ticaret sitenizi kurmak ile işe başlayabilir, sonraki adımları uygulayabilirsiniz.

İnternette satış avantajları faydaları nelerdir?


Web (esnafcılığı) mağazacılığı işletme yahut kişilere pek çok avantajlar sunar. Web üzerinden ticaret evden satış yapmak ya da oturduğunuz yerden ürünlerinizi binlerce kişiye ulaştırmak için mükemmel bir vasıtadır. E ticaret yapmak size bir çok kazanç sağlar.

7/24 satış yapma imkanı
Düşük bütçelerle iş kurabilme
Sitenizde binlerce ürünü listeleme
Süresiz marketing vasıtaları
Konumdan bağımsız satış yapabilme
Geniş bir kitleye erişim sağlama
Site ziyaretçilerine tekrar erişebilme
Zamandan tasarruf

Bir cevap yazın