Web Sitesi Yönetim Paneli
E-Ticaret

HTTPS Nedir? Ne İçin Kullanılır?

HTTPS, İnternet sitelerinde ile sık sık karşılaştığımız ve genel de hiçbir zaman merak dahi etmediğimiz bir uzantıdır. Bu uzantı internet güvenliği için çok büyük bir önemi sahip oluyor. HTTPS yani http gibi uzantıya sahiptir ve sunucular arasında çok büyük bir güvenliği sizlere sunuyor. Sizlerin güvenilir bir şekilde bağlantılara erişebilmenizi sağlamaktadır. Sizlerin de bildiği gibi https veya http uzantıları olmadan hiçbir zaman internet sitesindeki sayfanıza erişmeniz mümkün değildir. HTTPS protokolüne göre, daha fazla güvenliği sizlere sunuyor. HTTPS protokolü ile bir siteye giriş yaptığınızda hiçbir zaman giriş yaptığınız siteyi başkaları okuyamaz veya bilgilerinize erişemez.

HTTPS Ne İçin Kullanılır?

Günlük hayatımızda internetle olan süremiz sürekli artıyor. Bundan dolayı internette dolaşırken veya bankacılık gibi önemli işlerimizi de online olarak tamamlamaktayız. İnternet üzerinden güvenilir bağlantı kurmak için HTTPS çok büyük bir öneme sahip oluyor. Bu nedenle internet üzerinden yaptığımız işlemlerimiz her zaman daha güvenilir olmaktadır. İnternet üzerinden online bankacılık sayfanıza erişim sağlayacağınız zaman sitenizin protokolü HTTPS olmasına her zaman dikkat etmeniz gereklidir. Bilgilerinizin, üçüncü şahıslar tarafından çalınması karşı dikkatli olunması gereklidir. İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız zamanlarda, yapacağınız alışveriş sitesinin güvenilir olduğuna ve kredi kartı, banka kartı bilgilerini yazdıktan sonra ödeme işlemlerini her zaman 3D olarak yapmaya de önem göstermeniz sizler için faydalı olacaktır.

HTTPS Protokolü Nasıl Çalışıyor?

İnternet tarayıcınıza giriş yaptıktan sonra, HTTPS protokolünün sertifikasını internet tarayıcınızın tanıyor olması gereklidir. İnternet tarayıcınız sertifikayı tanımadığı zamanlarda, karşınıza bilinmeyen sertifika olarak uyarı gelecektir. Uyarı geldikten sonra, size bağlantının erişimine izin ver veya izin verme gibi uyarıda bulunuyor. İnternet sayfalarına gezinirken eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, güvenilir olmayan sayfalara giriş yapmayınız veya karşınıza gelen bildirimlere izin vermeyiniz. Karşınıza gelen bildirim sizin HTTPS protokolünün sizlere sunmuş olduğu güvenlik duvarıdır. İnternet sitelerinde girmiş olduğunuz sitenin güvenilir olduğunu ise, tarayıcınızın alt kısmında bulunan kilit veya anahtara benzer bir işaret olduğunu göreceksinizdir veya internet adresinin en başında kilit işareti varsa o sitenizde güvenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

05305607498