Google Arama Trendleri Nedir
SEO

Google Arama Trendleri Nedir ?

Google trends, arama motorunda istenilen bilgiye ulaşmak için kullanılan kelimelerin ne kadar sıklıkta kullanıldığını tespit etmek için kullanılan bir araç olup, ücretsizdir. Web sitelerine ulaşmak amacıyla kullanıcılar tarafından kullanılan anahtar kelimeler hakkında bilgi edinmeye yarayan Google trends sayesinde, site sahipleri bu parametreleri kullanarak SEO çalışmaları yapmaktadır. Bu vesileyle siteler, sektörde rekabet ettikleri firmalara kıyasla arama motoru tarafından önerilen ilk sitelerden olmak için görünürlüğü artırıcı bir işlev görecektir. Anahtar kelimelerin geçmişteki aranma oranları arasında kıyasın yapılmasına da olanak tanıyan Google trends, kelime arama hacimleri ile ilgili sezona göre azalan-artan kelimeleri belirlemek ve tahmin yürütebilmek için yol göstericidir. Google trends, anahtar kelimelerin istatistiklerini belirlerken sadece Google.com arama motorundan elde ettiği verileri paylaşır.

Google Arama Trendlerinin Belirlenmesinin İşletmeler Yönelik Faydaları

Google arama trendleri her yıl rapor halinde kamuoyuna açıklanmaktadır. Hangi dönemde neyi aradığımız, en çok neye rağbet gösterdiğimiz, dönemsel olarak insanların eğilimleri gibi önemli noktalar baz alınarak değerlendirme yapılmasının ticari faaliyetlerde bulunanların ya da diğer sektöre yönelik tasarlanan sitelerin geleceği için çok önemli referans notalarıdır. Google trendeler, web sitesi ile internette gezinenler arasında ilişki kurmamaya yarar. Örneğin; online satış yapan bir firmanın kendi sattığı ürünlere yönelik Google arama motorunda kullanıcılar tarafından kullanıla anahtar kelimelerin ne sıklıkta kullanıldığının tespiti, bu firmanın dönemsel olarak yeni iletişim kanalları sağlamaya yönelik site üzerinde içerik düzenlemesi yaparak, daha geniş kitleye ulaşarak ekonomik getirisini yükseltebilmektedir.

Google Trends Kullanıldığı Yerler

Ekonomik gelir elde etmek için çalışan firmalara, pazar paylarının artırılmasında yol gösteri olacaktır.

Anahtar kelimelerin, döneme ve mevsime göre değişkenliklerini öğrenerek ve insanların rağbet gösterdikleri alanları belirleyerek bu eğilimlere yönelik olarak web site içeriklerin anahtar kelimelerle zenginleştirmek.

Bir firma açısından aynı sektörde faaliyet gösteren rekabet halinde oldukları firmaları öğrenmeye yardımcı olur.

Eğer uluslararası alanda faaliyet gösteren bir ticari işletmeniz varsa yurtdışındaki insanların eğilimlerine göre ürün çeşitliliği oluşturmaya faydası olacaktır.

Hangi alana yönelik olursa olsun yeni anahtar kelimeler keşfetmenizi sağlayacaktır.

Google trends bir rehber konumunda olarak SEO çalışmaları, içerik üretme, dijital pazarlama gibi faaliyetlerde yol gösterici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

05305607498